Piše Sven Milekić
August 27, 2017
D’Amatomska bomba
Prvo ročište u bizarnoj parnici potomaka ustaških žrtava protiv Hrvatske održano je u Chicagu 8. kolovoza, a sljedeće je zakazano za 31. kolovoza. Tužitelj D’Amato prijeti uništenjem hrvatskog turizma i traži da odštetu od 3,5 milijardi dolara plati hrvatska turistička industrija.
Zapisknik s prvog rocista od 8 kolovoza [August] 2017
Hitler
i Pavelić - Hrvatska negira vezu s Pavelićevom NDH
Jedna od bizarnijih parnica protiv Republike Hrvatske nastavlja se i dalje pred okružnim sudom u Chicagu. Dokumenti o tom procesu koje posjeduju Novosti pokazuju kako je senzacionalna služba američkih potomaka žrtava ustaških zločina zapravo ridikulozan način prevare i pokušaj kriminalne izvansudske nagodbe.
Večernji list izvijestio je još u ožujku kako je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova zaprimilo skupnu tužbu u predmetu ‘Lalich et al’, u kojem potomci židovskih, srpskih i romskih žrtava ustaškog režima tuže Hrvatsku tražeći 3,5 milijardi dolara za materijalne i nematerijalne štete počinjene tijekom Drugog svjetskog rata. Tada je Ministarstvo ponosno odbilo tvrdnju iz tužbe da je Hrvatska slijednica NDH, pozivajući se na izvorišne osnove Ustava ‘u kojima se izrijekom navodi da Hrvatska počiva na temeljima suverenosti izraženima u odlukama ZAVNOH-a, nasuprot proglašenju NDH’. Međutim, samo tri dana kasnije saznalo se kako je tužba koju je pokrenuo Anthony D’Amato, iskusni američki odvjetnik i umirovljeni sveučilišni profesor prava, vrlo vjerojatno prevara. D’Amato je u svojoj karijeri branio Milana Kovačevića u Haagu, koji je kao dio srpskog kriznog stožera u Prijedoru optužen za genocid i koji je umro u pritvoru 1998. godine.
Drugi američki odvjetnik, Jonathan Levy, javio se medijima, iznenađen što je kao pravni zastupnik Lisabeth Lalich, Bogdana Kljajica i Daniela Pyevicha – potomaka žrtava – vidio njihova imena u D’Amatovoj tužbi. Levy već godinama pokušava potomcima ustaških žrtava u SAD-u osigurati odštetu za počinjene zločine, između ostalog inicijativom protiv Vatikana i njegove banke koja je navodno odigrala ulogu u čuvanju i prebacivanju ustaškog blaga otetog od Srba, Roma i Židova. Levy tvrdi da je D’Amato izveo krađu identiteta Lalich, Kljajica i Pyevicha, kao i ostalih osoba (od kojih su neke navodno preminule) i o tome je izvijestio i sud i Hrvatsku. Sam Kljajic dao je izjavu za medije u izričito tvrdeći kako je D’Amatova tužba dignuta bez njegovog znanja i dodajući kako je bio pod paljbom čitatelja portala Dnevno.hr, koji je objavio njegove kontakte u svojoj vijesti. Ministarstvo je čak potvrdilo kako je zaprimilo Kljajicevo pismo, u kojem on piše da ne stoji iza tužbe, i reklo kako je obavijestilo sud i DORH o svemu.
Usprkos svima naporima Levya te pismima koje su Lalich i Kljajic poslali sucu u Čikago, objašnjavajući kako je došlo do krađe identiteta, postupak se nastavio te je 8. kolovoza održano prvo ročište. D’Amato je pristupio sudu putem telefona i nakon kratkog vremena prekinuo poziv, a sud ga je pokušao kontaktirati natrag bez uspjeha. U prisustvu američkog odvjetnika koji zastupa Hrvatsku, sud je ubrzo završio ročište i zakazao novo za 31. kolovoza.