Photo of the spomenik in Nish, Serbia
courtesy of Mr. Bane Jevtic
"Suva Planina" Nish, Serbia
Photo on "Panoramio" by Silvi in Serbia
Александар Динчић, историчар из Ниша
јул 2010
У недељу, 25. јула о.г, у селу Горња Студена, подно Суве планине, у присуству поштоваоца лика и дела ђенерала Драже Михаиловића и свих добронамерних људи, откривен је освештен споменик палим и преминулим борцима првог батаљона друге нишке бригаде Чегарског корпуса ЈВУО капетана Мирка Ћирковића.
Споменик је дело мајстора Горана Станковића и Топлице Дукића из Ниша.
Након окупљања следбеника и пријатеља равногорског покрета код цркве Свете Тројице и јутарње литургије, одржан је парастос погинулим и умрлим четницима са подручја Доње и Горње Студене, који су улазили у састав првог батаљона. Након парастоса, свештеник је освештао споменик, након чега су присутни отишли на ручак у сеоском дому.
Из Доње и Горње Студене у формацијама ЈВУО је учествовало преко 200 људи, а од тога је 15 погинуло у рату. Из Доње 7, а из Горње 7 и један који је био призећен.
Окупатори су због четништва ухапсили 60 Студенаца, од којих је 40 прошло логор на Црвеном крсту у Нишу, а 32 је интернирано у француске и аустријске логоре.
Равногорски покрет овде настаје тако што се четници из Студеничке чете одреда војводе Богосава Стојановића-Корвинског одмећу на Суву планину, а касније им се придружују и припадници Нишке чете СДС. Сви они доносе оружје и муницију у Горњу Студену у штаб. Тако од краја 1942. овде постоје војне формације ЈВУО, а батаљон је званично регистрован фебруара 1943. када је формиран Чегарски корпус у Заплању.
На Јелкића падини се налазио штаб четничког команданта Миливоја-Мике Златановића. То је први батаљон друге нишке бригаде Чегарског корпуса ЈВУО.
У селу су се налазили и спашени савезнички пилоти. Равногорски одбор и сељаци су их хранили и чували. Авион је оборен изнад Лесковца и пао је код школе у Доњој Студени. Сви пилоти су спашени и касније евакуисани. У село су доведени и спашени пилоти после пада авиона на Сувој планини. Као захвалницу, Американци су четничком команданту Мики Златановићу послали новчаницу од једног долара на којој су се потписали. Новчаницу и данас чува његов син, Божидар, који је такође присуствовао недељном скупу у Горњој Студени.
У Горњој Студени је др Милан Шијачки у пролеће 1943. одржао говор пред масом народа. Скоро цела Доња и Горња Студена је дошла да слуша Дражиног организатора.
Студенци су, осим неких појединаца, листом били за Краља и Отаџбину.
Александар Динчић, историчар из Ниша
July 2010
*****
If you would like to get in touch with me, Aleksandra, please feel free to contact me at ravnagora@hotmail.com
*****
No comments:
Post a Comment